Menopauzės metu pakinta hormonų veikla – moters kiaušidės nustoja gaminusios estrogenus, todėl sumažėja kolageno gamyba. Kolageno ir elastino molekulės sudaro tankų audinių pluoštą, kuris veikia kaip odos spyruoklė neleisdamas jai sukristi. Pakankamos kolageno atsargos užtikrina odos stangrumą ir švelnumą.
Vien per pirmuosius penkerius menopauzės metus moters organizmas praranda apie 30 proc. kolageno, todėl oda praranda elastingumą, drėgmę ir tampa plonesnė.
Siekiant palengvinti šiuos simptomus oda rekomenduojama rūpintis intensyviau. Kaip tai padaryti?
Drėkinimas
Sumažėjus estrogeno kiekiui sutrinka odos drėgmės pusiausvyra. Pirmiausia išsausėja veido oda. Vėliau sausos odos plotai atsiranda kitose kūno vietose: ant alkūnių, krūtinės ir pan. Norint palaikyti odos drėgmę rekomenduojama reguliariai gerti daug vandens (per dieną po 6-8 stiklines), vengti karšto dušo ar vonios, kurios sausina odą. Mokslininkai teigia, jog dėl menopauzės metu išretėjusio kaulų audinio, padidėja druskos poreikis. Druskos perteklius šalina iš organizmo vandenį, todėl druską vartokite saikingai. Tai pat galima vartoti priemones (tiek tepamas, tiek maisto papildų pavidalu), turinčias hialurono rūgšties, kuri išlaiko odoje esantį vandenį ir laikoma viena vertingiausių drėkinamųjų medžiagų.
Elastingumas
Odą stangrina įvairūs masažai, kontrastinės priemonės veikiančios principu „šilta-šalta“ ir pan. Odos elastingumą taip pat didina vitaminas A (retinolis) .Jis skatina odoje esančias elastino gijas atsinaujinti. Taip pat siūloma rinktis maistą, kuris turtingas baltymų ir naudingųjų riebalų: riebias žuvis, avokadus, riešutus, kiaušinius, alyvuogių aliejų.
Apsauga nuo išorės poveikio
Menopauzės metu oda tampa jautresnė UV spinduliams, todėl jai reikia stipresnės apsaugos. Vitaminas C ne tik padeda organizmui pačiam gaminti kolageną, bet ir sušvelnina odos pigmentaciją ir šviesina ją.