Tai vandenyje tirpus vitaminas, o tai reiškia, kad organizme jo atsargos nekaupiamos, todėl jo atsargas reikia papildyti kasdien. Mūsų organizmas sintetina biotiną. Papildomai jo taip pat galima gauti valgant mėsą, kiaušinius, žuvį, sėklas, riešutus ir kai kurias daržoves arba vartojant maisto papildus.
Organizmo aprūpinimas energija
Biotinas padeda fermentams skaidyti baltymus, riebalus ir angliavandelius į organizme pasisavinamas maisto medžiagas, padeda jomis aprūpinti organizmo ląsteles. Į organizmą patekęs maistas virsta mums reikalinga energija, todėl, jei organizme trūksta biotino, gali jaustis nuovargis ir energijos trūkumas.
Diabetas
Tyrimai rodo, kad biotinas padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir taip palengvina II tipo diabeto simptomus.
Plaukai ir nagai
Biotinas būtinas plaukų augimui, todėl gali būti naudojamas kaip prevencinė priemonė prieš plaukų slinkimą. Jis rekomenduojanamas esant ploniems plaukams, taip pat jei skilinėja plaukų galiukai. Tyrimai rodo, kad biotinas gali sustiprinti nagus ir priversti juos augti greičiau. Nors tyrimų dėl biotino poveikio atlikta nemažai, trūksta apibendrintos informacijos apie jo teigiamą poviekį plaukams ir odai.
Biotino trūkumas
Biotino trūkumas pasireiškia retai. Dažniausi simptomai: plaukų slinkimas, raudonas bėrimas aplink akis, nosį, ausis ir genitalijų srityje, skilinėjantys nagai. Didesnis biotino trūkumas gali pasireikšti šioms rizikos grupėms:
- Inkstų dializė. Žmonėms, kuriems atliekama inkstų dializė, gali reikėti papildomai vartoti biotiną;
- Rūkymas. Rūkantiems žmonėms gali būti kritęs biotino lygis, todėl gali reikėti papildyti jo atsargas.
Jei priklausote bent vienai nurodytai rizikos grupei ir manote, kad Jūsų organizmas galimai stokoja biotino, kreipkitės į savo gydytoją.
Toksiškumas
Nėra įrodymų, kad biotinas net ir vartojant didelius kiekius, yra toksiškas. Kadangi jis tirpsta vandenyje, jo perteklius išsiskiria su šlapimu. Nėra nustatytos viršutinės biotino ribos ar toksiškumo lygio. Atlikti tyrimai, kurių metu nepastebėti pašaliniai reiškiniai net pavartojus 200 mg biotino per dieną.
Vaikams biotino papildus turi skirti gydytojas. Patiems savo nuožiūra vaikui biotino papildų duoti nerekomenduojama.
Šaltiniai:
https://cdnsciencepub.com/doi/abs/10.1139/cjpp-2014-0479#.WcHQyLpFyUl
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/
htps://hsph.harvard.edu/nutritionsource/biotin-vitamin-b7/
https://medlineplus.gov/druginfo/natural/313.html